Pulversläckare Housegard PE2HR-A 2 kg vit
Housegard

Art.nr: 600178


376,06 kr / st Exkl. moms
Tillfälligt slut

Den skandinaviska inredningsstilen är känd och hyllas världen över för sin avskalade, ljusa och naturnära framtoning. Den vita brandsläckaren smälter in i hemmet och blir en del av inredningen, så den kan placeras på platser där den är lättillgänglig om olyckan skulle vara framme.
Brandsläckarna i serien Design by Housegard är avsedda för hemmamiljöer, där användaren kan förväntas veta var släckaren är placerad. En släckare som passar perfekt in i våra moderna hem. För den kreativa blir det här en fin detalj i inredningen samtidigt som den är oumbärlig om olyckan är framme.

- Brandklass: ABC
- Effektivitetsklass: 13A 89B C
- Certifiering: CE
- Pfas- och tensidfri

Pulversläckare är den bästa släckaren för privatpersoner. De är lätta att använda, klarar alla olika typer av bränder och har en bra räckvidd. Jämfört med andra handbrandsläckare har pulversläckare bäst släckeffekt per kilo släckmedel. De är inte frostkänsliga och passar därför att förvaras både utomhus och i fordon. Släckmedlet i pulversläckare leder inte ström och är därför lämpliga för släckning av bränder i elektroniska apparater. Nackdelen är att pulver smutsar ner och kan vara svårt att sanera.

Det finns olika typer av bränder som kräver olika typer av släckmedel därför har man delat in brandsläckare i olika klasser: A, B, C, D och F.

Klass A innebär brand i fast material såsom trä, papper, textil och olika plastmaterial. Klass B betyder att det brinner i vätska och/eller i fasta ämnen som kan anta vätskeform. Klass C innebär gasbrand och klass D innefattar bränder i metaller och metallegeringar. Klass F står för brand i matolja och matfett. Tidigare fanns även beteckningen E som innebar att släckaren var godkänd för att släcka brand i elektrisk utrustning. På nyare släckare står det i klartext på släckaren.

  st
Förpackningsstorlek: 1
Sekundär förpackningsstorlek: 6
RKV-id: 20049835